13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Auto Bota Teknologji

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina, tregu më i madh i automobilave në botë, pritet të ketë më shumë se 300 milionë makina të regjistruara deri në fund të këtij viti, deklaroi një zyrtar i Shoqatës së Prodhuesve të Automjeteve të Kinës (CAAM), bën të ditur “Xinhua”.

Deri në fund të shtatorit, Kina kishte tashmë 297 milionë automobila të regjistruar, tha Shi Jianhua, zëvendëssekretari i përgjithshëm i CAAM, gjatë një forumi në Konventën Botërore të Prodhimit të mbajtur në Hefei, kryeqendra e provincës Anhui të Kinës lindore.

Tregu i automobilave në Kinë do të vazhdojë të shohë rritje të qëndrueshme në të ardhmen, me një rritje mesatare vjetore të pritshme prej 4 për qind për pesë vitet deri në vitin 2025, tha Shi.

Gjithashtu në forum, i cili u përqendrua në zhvillimin e industrisë së automjeteve me energji të re, ekspertët vunë në dukje se tregu i automobilave i Kinës është më i madhi në botë dhe prodhimi, shitja dhe zotërimi i tij i automobilave janë renditur të parët globalisht për shumë vite rresht.

Statistikat treguan se nga janari në tetor, vëllimet kumulative të prodhimit dhe shitjeve të automjeteve me energji të re u rritën me rreth 1.8 herë nga viti në vit në Kinë. Automjetet me energji të re përbënin 11 për qind të shitjeve bruto të makinave.

Një raport mbi industrinë e re të automjeteve energjetike të Kinës u publikua në forum, duke thënë se pas rreth 20 vitesh zhvillimi, industria e re e automjeteve me energji të Kinës po hyn në fazën e rritjes të drejtuar nga tregu dhe po marshon drejt një faze të re të zhvillimit me cilësi të lartë.

Related posts

Subaru Impreza WRX në pritje të pronarit të ri, pritet të shitet në ankand

admin

Протестираат поддржувачи и на Трамп и на Бајден, се бара пребројување на секој глас

H S

Vëllai i Elon Musk shet gati 109 milionë dollarë nga aksionet e tij në Tesla

admin