12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Kina dhe Rusia bashkë për ndërtimin e Stacionit Hapësinor të Hënës

Agjencia Ruse e Hapësirës Roscosmos thotë se ka nënshkruar një marrëveshje me Administratën Kombëtare të Hapësirës të Kinës për të zhvilluar pajisje kërkimore rreth sipërfaqes së hënës dhe orbitës.

Në një deklaratë nga agjencitë hapësinore të të dy vendeve thuhet se stacioni i ndërtuar do të jetë në dispozicion për t’u përdorur edhe nga kombet e tjera.

Njoftimi vjen ndërsa Rusia po përgatitet të festojë 60 vjetorin e fluturimit të saj të parë hapësinor me njerëz.

Stacioni Ndërkombëtar Shkencor i Hënës do të kryejë një gamë të gjerë kërkimesh shkencore duke përfshirë hulumtimin dhe përdorimin e hënës, u tha në një deklaratë të lëshuar nga të dy agjencitë. Rusia dhe Kina do të bashkëpunojnë në planifikimin, hartimin, zhvillimin dhe funksionimin e kërkimit.

Rusia, e cila ishte pioniere e eksplorimit të hapësirës, ​​është eklipsuar nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara në vitet e fundit. Vitin e kaluar ajo humbi monopolin e saj për të marrë astronautë në stacionin hapësinor ndërkombëtar pas lëshimit të suksesshëm të SpaceX.

Ndërkohë, SHBA-të kanë njoftuar planet për t’u kthyer në hënë deri në vitin 2024. Programi, i quajtur Artemis, do të çojë një burrë dhe grua në sipërfaqen e Hënës, dhe ky udhëtim me njerëz do të jetë i pari që nga viti 1972.

Related posts

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com