9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

KE: EVROPA DO TË MARRË 4 MILIONË DOZA SHTESË TË VAKSINËS SË PFIZER KËTË MUA

Komisioni Evropian ka njoftuar të mërkurën se ka arritur një marrëveshje me Pfizer dhe BioNTech për furnizimin me 4 milion doza shtesë të vaksinës Covid që do të dorëzohen këtë muaj.

Dozat për të vaksinuar 2 milionë njerëz do të dërgohen veç dërgesave të planifikuara, për të lehtësuar lëvizjet në kufij dhe për të trajtuar “pikat e nxehta” të virusit, shtoi KE.

Ursula von der Leyen, presidentja e KE u shpreh: “Për të trajtuar variantet agresive të virusit dhe për të përmirësuar situatën në pikat e nxehta, veprimi i shpejtë dhe vendimtar është i nevojshëm.”

Një zëdhënëse e BioNTech tha se dozat shtesë ishin rezultat i një “përmirësimi të efikasitetit”, duke shtuar se vëllimet që do të dorëzoheshin në tremujorin e dytë mbetën të pandryshuara. sb/abcnews.al/

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com