33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Katastrofë ekologjike: Derdhja toksike vrau 95 për qind të jetës në shtratin e detit

Shkencëtarët rusë dyshojnë se një derdhje toksike përgjatë plazhit në gadishullin rus të Kamçatkas vrau rreth 95% të jetës në shtratin e detit përreth.

Sërfistët lokalë ishin të parët që vunë re se diçka nuk ishte në rregull me ujin në plazhin Kalaktir pasi rreth njëzet prej tyre morën dëmtime serioze të retinës dhe simptoma të ngjashme me helmimin nga ushqimi.

Në fillim të shtatorit, uji në atë zonë ndryshoi ngjyrën në të verdhë gri, me një shkumë të trashë qumështi në sipërfaqe dhe ajri u mbush me erë të keqe. Disa ditë më vonë, trupat e oktapodëve të ngordhur, fokave dhe krijesave të tjera të detit u gjetën në plazh.

Related posts

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Admin

Vriten dy ushtarë turq në Siri

Admin

110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Indi

Admin

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Admin

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More