19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Карантин во Словенија: Затворени 7 од 12 региони

Во Словенија стапи на сила делумен карантин кој се применува во седум од 12 региони, поради зголемениот број на заболени од коронавирус.

Од денеска забрането е групирање на повеќе од 10 лица, а за постарите ученици наставата ќе се одвива онлајн.

Со новите карантински мерки погодени се и градовите Љубљана, Крањ и Цеље, додека Марибор и Копер не се наоѓаат во таканаречената црвена зона. Карантинот значи дека во одредени региони не смее да се влегува или излегува освен со посебни случаи како заминување на работа или на лекар.

Се додава и дека листата ќе се менува во зависност од развојот на ситуацијата.

Во овие седум региони кои се наоѓаат на црвената листа забранети се и организирање на настани, венчавки, собири и црквени церемонии.

На сила е и обврската за носење заштитна маска во затворени простории, на отворено, во автомобили кога се превезуваат лица кои не се членови на исто домаќинство.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com