30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Karakaçanov: Kishim bisedë të gjatë, tani gjithçka varet nga autoritetet në Shkup

Zv/kryeministri bullgar Krasimir Karakaçanov pas bisedimeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë në kuadër të Samitit të procesit të Berlinit në Sofje ka thënë se tani gjithçka varet nga autoritetet në Shkup.

Sipas tij, politikanët e Shkpit e kanë kuptuar se Bullgaria nuk udhëheq politikë të kokëfortësisë, por politik pricipiele dhe se ata janë shtet i pavarur dhe nuk ndikohen nga ndonjë shtet tjetër evropian.

“Ka dy opsione, ose mirë përfundon i tërë procesi edhe për Bullgarinë edhe për Maqedoninë, ose për Maqedoninë bisedimet me BE-në do të anulohen edhe për një kohë”, ka deklaruar Karakaçanov, përcjell SHENJA.

Ai ka shtuar se biseda e sotme ishte e gjatë në atmisferë miqësore dhe pa nevojë për përkthyes.

Related posts

Hungaria nuk e pranon propozimin aktual të buxhetit evropian

admin

Obama nuk pranon post në administratën Biden: Do të më lërë gruaja nëse e pranoj

admin

Xhaferi: Ideja është që vetëm deputetët e infektuar të punojnë online

admin