29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Bota

Kancelari Scholz jep lajmin kur do të mbahet samiti i radhës i Procesit të Berlinit

Pas një takimi me kryeministrin slloven Robert Golob, kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi se Samiti i Ballkanit Perëndimor do të zhvillohet në nëntor të këtij viti për t’i dhënë një shtysë të re Procesit të Berlinit.

Scholzi tha se mund të arrihet një marrëveshje për hapat e mëtejshëm konkretë për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor.

Ai vuri në dukje se Ballkanit Perëndimor iu premtua një perspektivë e shpejtë dhe realiste e BE-së në vitin 2003, por ai vlerësoi se pak ka ndodhur që atëherë.

Sipas tij Gjermania dhe Sllovenia dëshirojnë të bashkëpunojnë për t’i dhënë një shtysë të re procesit të anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE.

“Fatkeqësisht, ky proces, siç është bërë, është një proces që ka çuar në apati në këto vende, sepse është shumë i ngadalshëm,” tha Golob.

Ai vlerësoi se BE-ja duhet të fokusohet në shpërblimin e Ballkanit Perëndimor për përparimin në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Related posts

Putin, letër Vuçiqit: Llogaris në bashkëpunim të ngushtë

admin

“Simpoziumi për të drejtat e njeriut Kinë-BE 2022” fokusohet në teknologjinë dhe të drejtat e njeriut

admin

Kinë: Përmirësimi i praktikave gjyqësore garanton rritjen në të gjitha fushat në dekadën e fundit

admin