8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Kamberi i parashtron pyetje në gjuhën shqipe kryeministres së Serbisë

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka parashtruar pyetje në gjuhën shqipe kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiq.

Kamberi tha se ai ka të drejtë ta bëjë këtë.

Shefi i Grupit Parlamentar ‘Lugina e Bashkuar’ SDA e Sanxhakut theksoi se nuk u regjistrua në kohë andaj përkthyesi nuk ishte i angazhuar.

Ai i sugjeroi që Kuvendi ta angazhonte përkthyes duke qenë se ka nevojë vetëm për dy: në gjuhen shqipe dhe hungareze.

Pas reagimit të deputetëve në sallë ndaj pyetjes së Shaip Kamberit, fjalën e ka marrë kryetari i Kuvendit të Serbisë Ivica Daçiq, i cili tha se kjo e drejtë i takon atij dhe se deputetët duhet ta respektojnë.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com