21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Bota

Kabineti izraelit miraton zyrtarisht traktatin historik me Emiratet e Bashkuara Arabe

Kabineti izraelit miratoi sot njëzëri formulimin e marrëveshjes historike, që normalizoi lidhjet me Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar, duke i hapur kështu rrugën ratifikimit të saj.

“Të gjithë ministrat votuan në favor të së ashtuquajturave Marrëveshjet e Abrahamit, të cilat administrata e Presidentit amerikan, Donald Trump, i ka quajtur traktatet e paqes”, sipas deklaratës nga zyra e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu.

Knesseti pritet ta ratifikojë traktatin të enjten, me një shumicë dërrmuese pro dokumentit.

Netanyahu e nënshkroi marrëveshjen me ministrin e Jashtëm të EBA-s, Abdullah bin Zayed al-Nahyan, në një ceremoni të organizuar nga presidenti Donald Trump, më 15 shtator.

Ai, gjithashtu, nënshkroi një deklaratë të ngjashme me Bahreinin në të njëjtën ceremoni, e cila ende nuk është përkthyer në hebraisht dhe do të votohet më vonë/DPA.

Related posts

Gjermania dhe Franca propozojnë samit me Putin

NEFAIL EMINI

Bashkimi Evropian i vendos sanksione ekonomike Bjellorusisë

NEFAIL EMINI

Një tjetër shtet e zhvendos ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem

NEFAIL EMINI

Rikthehen tensionet ne Detin Mesdhe

NEFAIL EMINI

Angela Merkel: Gjermania dëshiron që populli i Libisë të përcaktojë të ardhmen e vet

NEFAIL EMINI

BE-ja vendos nëse do të takohet me Putinin

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More