22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Sport

“Ka mësuar gjuhën angleze”, Petit ‘spiunon’ Zidanen dhe shton thashethemet për të ardhmen e trajnerit

Fituesi i Kupës së Botës me Francën, Emmanuel Petit ka thënë se Zinedine Zidane po mëson anglisht – megjithëse ka vënë në pikëpyetje nëse ai do të joshej nga puna në Manchester United.

Zidane është duke u lidhur me punën e Ole Gunnar Solskjaer në United, megjithëse ish-bashkëlojtari i tij te Franca, Petit nuk mund ta shohë duke ndodhur një lëvizje e tillë.

“Jam shumë i sigurt që pas Kupës së Botës 2022, Deschamps do të largohet nga kombëtarja dhe do t’i bashkohet një klubi, ai e la të kuptohet në një konferencë shtypi para disa ditësh”, ka thënë fillimisht Petit.

“Zinedine është përmendur si trajneri i ardhshëm i Francës për vite me radhë, që kur u largua nga Real Madridi për herë të parë, kështu që nuk do të ishte befasi për askënd nëse kjo ishte puna e tij e radhës”.

Ndërsa Petit nuk e përjashtoi mundësinë që ish-trajneri i Real ta merrte plotësisht punën e Unitedit, ai shpjegoi pse nuk e parashikon që një lëvizje e tillë të ndodhë.

“Nëse je menaxher i një klubi futbolli, duhet të flasësh gjuhë të ndryshme”.

“Ka shumë shembuj të vendimeve të gabuara në futboll – jo domosdoshmërisht vendimi i gabuar për aftësinë e dikujt, por për dhomën e zhveshjes që është përshtatja e duhur duke pasur parasysh të gjitha kombësitë e ndryshme”.

“Komunikimi është shumë i rëndësishëm, kështu që nëse nuk e flisni gjuhën kur arrini në një klub si Manchester United, ky mund të jetë një problem i madh”.

“Më kanë thënë se ai ka mësuar anglisht kohët e fundit, kështu që mendoj se ai e di që është e rëndësishme për karrierën e tij, por Zinedine edhe pse është i lidhur me Manchester United – nuk e besoj se mund t’i drejtojë, të jem i sinqertë”.

“Sigurisht, ai është një emër i madh, por ai kurrë nuk ka luajtur në Ligën Premier dhe ka shumë pak lidhje me të, kështu që siç thashë, nuk e besoj”, përfundoi francezi. 

Related posts

Real Madridi e kërkon me ngulm Chiesan

admin

Holanda fiton në fund ndaj Norvegjisë, siguron biletën për Katar 2022

admin

Fati i keq i Osumane Dembeles te Barcelona: 13 dëmtime, 670 ditë jashtë fushe dhe 98 ndeshje mungesë

admin