23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Japonia do të lëshojë ujë të ndotur në det

Japonia do të lëshojë ujë radioaktiv të trajtuar nga uzina bërthamore e shkatërruar e Fukushima’s në det, thonë raportet e mediave.

Ata kanë ndjekur me vite debate rreth mënyrës së hedhjes së lëngut, i cili përfshin ujin e përdorur për të ftohur stacionin elektrik të goditur nga një cunami masiv në 2011, shkruan BBC.

Grupet mjedisore dhe të peshkimit e kundërshtojnë idenë, por shumë shkencëtarë thonë se rreziku që ajo do të paraqiste është i ulët, raporton”Zeri.info”

Qeveria thotë se nuk është marrë asnjë vendim përfundimtar.

Lirimi i më shumë se një milion tonë ujë, i cili është filtruar për të zvogëluar radioaktivitetin, do të fillonte në 2022 më shpejt, sipas mediave japoneze duke përfshirë të përditshmet kombëtare Nikkei dhe Yomiuri Shimbun.

Related posts

Izraeli synon t’i zvogëlojë 85% të emetimeve të karbonit

Admin

OKB: Numri i viktimave civile në Afganistan është në rritje

Admin

Presidenti shkarkon kryeministrin e Tunizisë pas protestave

Admin

Autoritetet afgane vendosin orë policore

Admin

Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

Admin

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More