19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Јанша: Поради лажните вести, мерките се поостри отколку што е потребно

Лажните вести со кои се негира опасноста од коронавирусот, кои во Европа се шират претежно преку социјалните мрежи, а и во Словенија, за жал, и преку главните медиуми, ја принудуваат Европа и одделни земји да преземат поостри мерки отколку што е потребно, изјави денеска во Брисел словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Во пресрет на вториот ден од Самитот на ЕУ, Јанша рече дека лидерите на земјите-членки првиот ден многу разговарале за начините за борба против лажните вести во смисла на негирање на опасноста и негирање на самото постоење на вирусот, пренесува СТА.

– Ова предизвикува голема штета на нашата заедничка борба против ширењето на коронавирусот на европско и национално ниво и ги принудува Европа и одделните земји да преземат поостри мерки отколку од оние кои би биле доволни без лажни вести и масовно ширење на целосно ненаучни и нелогични негирања, истакна Јанша.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More