20.3 C
Los Angeles
December 6, 2021
DailyNews – MK
Maqedoni

Janë regjistruar 524 të infektuar të rinj, 565 të shëruar dhe nëntë të vdekur nga Kovid-19 në 24 orët a kaluara

Shkup, 16 nëntor – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 524 raste të reja me KOVID-19 nga 3126 testime, 565 të shëruar dhe nëntë të vdekur. Ministria e Shëndetësisë informoi se shtesë sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga TerminiIm, janë raportuar tetë persona të vdekur me datë vdekje nga data 24 tetor deri më 13 nëntor 2021.

Nga të sapodiagnostikuarit, në Shkup janë 215, Manastir 44, Kavadar 27, Kumanova dhe Kriva Pallanka 24, Prilep, Veles dhe Koçani 21, Berovë 15, Dellçevë 14, Tetovë 13, Gjevgjeli. 10, Negotino – nëntë, Kratovë – tetë, Shtip dhe Demir Hisar nga gjashtë raste të reja, Ohri, Radovishi, Vinica dhe Vallandova nga pesë, Kërçova, Resnja dhe Bogdanci nga katër, Gostivari dhe Struga nga tre, Strumicë dhe Pehçevë nga dy dhe një i infektuar i ri është regjistruar në Sveti Nikollë, Demir Kapi, Makedonska Kamenicë dhe Dojran.

Nga nëntë të vdekurit gjatë ditës dhe natës së kaluar, tre janë nga Kriva Pallanka (67, 73 dhe 81 vjeç), dy janë nga Shkupi (71 dhe 77) dhe një i vdekur nga Manastiri (75), Koçani (78). , Probishtip (66), dhe Tetovë (67). Të gjithë kanë vdekur në kushte spitalore.

Ndër tetë të vdekurit e raportuar shtesë nga KOVID-19 nga sistemi TerminiIm, me datë vdekje nga 24 tetor deri më 13 nëntor 2021, dy janë nga Shkupi dhe Velesi dhe nga një nga Gjevgjelia, Kriva Pallanka, Koçani dhe Tetova. Të vdekurit janë të moshës 66 deri në 94 vjeç, pesë prej tyre kanë ndërruar jetë në shtëpi, ndërsa tre në spital.

Nga 565 pacientët e shëruar, 245 janë nga Shkupi, Prilepi 43, Manastiri 34, Kumanova 32, Kavadari 28, Tetova 26, Shtipi 22, Velesi 19, Gjevgjelia 16, Koçani 15, Kriva Pallanka. -11, Strumicë – tetë, Gostivari dhe Probishtipi kanë nga shtatë të shëruar, Ohri, Kërçova dhe Resnja nga gjashtë, Dojrani – pesë, Berova, Dellçeva dhe Vinica – nga katër, Negotina, Struga dhe Sveti Nikolla nga tre, Kratovë dhe Radovishi nga dy dhe nga një të shëruar nga Vallandova, Bogdanci, Pehçeva dhe Makedonski Brod.
Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja në qytet është si në vijim:

Shkup 91737, aktivë 3775
Kumanovë 12662, aktivë 323
Tetovë 11234, aktivë 196
Prilep 9898, aktivë 419
Manastir 8138, aktivë 630
Gostivar 8045, aktivë 44
Veles 7111, aktivë 350
Kavadar 6686, aktivë 344
Shtip 6431, aktivë 220
Ohër 6296, aktivë 237
Strumicë 5981, aktivë 111
Kërçovë 4190, aktivë 96
Strugë 3876, aktivë 57
Koçan 3838, aktivë 230
Gjevgjeli 2693, aktivë 142
Negotinë 2501, aktivë 86
Sveti Nikollë 2072, aktivë 73
Kriva Pallankë 1816, aktivë 167
Radovish 1676, aktivë 79
Resnjë 1660, aktivë 90
Dibër 1453, aktivë 3
Berovë 1329, aktivë 57
Dellçevë 1287, aktivë 117
Vinicë 1129, aktivë 45
Probishtip 1092, aktivë 55
Vallandovë 882, aktivë 26
Kratovë 727, aktivë 76
Bogdanc 616, aktivë 30
Krushevë 571, aktivë 24
Demir Hisar 562, aktivë 83
Makedonski Brod 483, aktivë 4
Demir Kapi 419, aktivë 10
Makedonska Kamenicë 387, aktivë 55
Pehçevë 336, aktivë 12
Dojran 157, aktivë 5.

Numri i të diagnostikuarve me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arriti në 209.971 nga gjithsej 1.433.550 tesime. Janë shëruar 194.346 pacientë, 7.354 kanë vdekur ndërsa raste aktive janë 8.271.

Related posts

Burim Sejdini rizgjedhet kryetar i Gjykatës Administrative

admin

Një vajzë shtatëmbëdhjetëvjeçare dhe gjashtë persona të rritur janë hospitalizuar në Sofje

admin

Vizitë e parë zyrtare e kryetarit të Kuvendit në Emiratet e Bashkuara Arabe

admin