12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Ja cilat popuj rrezikojn zhdukjen në Ballkan

Zhdukja e popujve ballkanikë nuk ka gjasa ta bëjë rajonin më të qëndrueshëm. Në të ardhmen e ardhshme do të ketë më pak banorë me përbërje etnike dhe fetare, të larmishme dhe heterogjene.

“Dimri demografik”, fenomeni i njohur ndikimi i të cilit do të jetë veçanërisht tronditës në Evropën e plakur tashmë duhet të merret seriozisht nga të gjithë popujt.
Vendet më të populluara si Gjermania, Franca dhe Italia pritet të ndiejnë pasojat sociale dhe ekonomike të krizës së djepave të zbrazët vetëm në një të ardhme të largët, por çështja ka një dimension më urgjent për popullsinë e varfër në shtetet e gadishullit Ballkanik.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com