20.3 C
Los Angeles
December 6, 2021
DailyNews – MK
Bota

Italia ofron nga dhjetori dozë përforcuese për personat 40-60 vjeç

Italia planifikon të ofrojë dozën përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit për personave e moshave nga 40 deri në 60 vjeç, nga muaji dhjetor.

“Doza e tretë është absolutisht strategjike për të ecur përpara me fushatën e vaksinimit”, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza të mërkurën.

Doza përforcuese veçse u është ofruar rreth 2.5 milionë personave në këtë shtet.

Sipas Speranzas, Italia ka nisur fillimisht vaksinimin e grupeve më të cenueshne, personave mbi moshën 60-vjeçare, punëtorëve shëndetësorë dhe atyre që kanë marrë vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson, që merret vetëm një dozë.

Sa më shumë shtete që ofrojnë dozën e tretë, aq më mirë mund të kontrollohet pandemia në vjeshtë dhe dimër, ka thënë Speranza.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, deri të mërkurën, 10 nëntor, pothuajse 84 për qind e personave mbi moshën 12-vjeçare, janë vaksinuar plotësisht.

Related posts

Evropa e mbështet Tajvanin, thotë delegacioni i PE-së

admin

Google humb apelin për shkelje të konkurrencës në BE, pritet ta paguaj gjobën prej 2.8 miliardë dollarësh

admin

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

admin