19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Исланд на прво место за живот по пензионирање

Исланд е на првото место на ранг листата на најдобрите земји за живот по пензионирањето, пренесува Блумберг.

Според студијата на француската инвестициска банка Натиксис, Швајцарија е на второ место, а Норвешка на трето.

Во првите пет се и Ирска и Холандија.

Авторите на студијата го оценуваа нивото на благосостојба и финансиска сигурност на пензионерите во 44 земји, користејќи 18 различни индикатори, групирани во четири категории: здравство, финансии, материјална благосостојба и квалитет на живот.

Експертите потенцираат дека довербата во мирниот живот на пензионерите е загрозена од пандемијата, бидејќи се зголемија социјалните, економските и финансиските ризици, како и здравствената несигурност.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More