22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Maqedoni

Ish kryeparlamentari maqedonas akuzon kryeministrin holandez Rute se po gënjen

Ish kryetari i Kuvendit, ministër i financave dhe ish funksionar i lartë i LSDM-së, Nikolla Popovski, e ka komentuar deklaratën e kryeministrit holandez, Mark Rute, të dhënë gjatë vizitës në Maqedoni.

“Nëse qytetarët e Maqedonisë së Veriut mendojnë se kontestin me Bullgarinë e lëmë qëndrojë varë, se nuk jemi të interesuar dhe se Bullgaria mund të bëjë çka të dojë, kjo nuk është e saktë”, deklaroi Rute.

Mirëpo ndaj deklaratës së kryeministrit holandez ka reaguar ashpër Popovski, transmeton Zhurnal.

“Ky zotëri thjesht nuk e thotë të vërtetën, respektivisht në g*nj*n të gjithë neve. Bulgaria de facto është lejuar të bëjë çka të dojë. Zaetn edhe shteti i tij në të shumtën e rasteve e bënte të njëjtën gjë në të kaluarën dhe nuk përjshtohet mundësia që t bëjë tënjëjtën gjë edhe në të ardhmen. Kujtoni premtimet e Merkelit para ndryshimit të emrit të vendit”, ka shruar Popovsi.

Reagimi i tij konsiderohet si reflektim i përplasjeve brenda LSDM-së. Kryetari dhe kryeministri Zoran Zaev me përkrahësit e tij ndhmën e faktorit ndërkombëtar e kanë “xhokerin” kryesor, por kritikët brenda partisë vlerësojnë se duhet pasur qëndrim më të ashpër ndaj ndërkombëtarëve.

Related posts

Seancë e Komisionit për antikorrupsion

admin

Arsovska: Këtë vit bora nuk do të na befasojë

admin

Klinika Infektive në gjendje kritike, nuk ka pothuajse asnjë vend të lirë për pacientë

admin