39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Irani thotë se ka përfunduar embargoja e OKB-së për armët

Ministria e Jashtme e Iranit thotë se embargoja e Kombeve të Bashkura për shitjen e armëve ndaj Iranit ka përfunduar më 18 tetor, sipas kushteve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e arritur ndërmjet fuqive botërore dhe Teheranit.

Ministria e Iranit njoftoi se ndalesa për armët është hequr duke thënë se të “gjitha kufizimet mbi transferimin e armëve, aktivitetet e lidhura me të dhe shërbimet financiare për dhe nga Republika Islamike… që të gjitha përfundojnë automatikisht”.

Në teori, Irani do të jetë përsëri në gjendje të blejë armë shtesë konvencionale të tilla si tanke, aeroplanë luftarakë dhe artileri të rëndë.

Heqja e embargos së armëve është kundërshtuar fuqishëm nga Shtetet e Bashkuara, duke thënë se blerja e sërishme e armëve nga Irani është një kërcënim për sigurinë botërore.

Por, ministria tha se Irani nuk ka nevojë të blejë shumë armë pasi doktrina e tij e mbrojtjes është e “bazuar në mbështetjen e fortë te njerëzit e tij dhe aftësitë vendore”.

Po ashtu, në deklaratën e Ministrisë së Jashtme iraniane thuhet se armët e shkatërrimit në masë “nuk kanë vend në doktrinën e mbrojtjes së Iranit”.

Më herët gjatë javës, presidenti iranian, Hassan Rohani iu gëzua heqjes së embargos për armët.

“Dhjetë vjet të sanksioneve të padrejta mbi armët do të përfundojë më 18 tetor”, tha Rohani më 14 tetor.

Por, shpallja e fitores nga Irani për këtë gjë mund të jetë e parakohshme, pasi Tehernai ende po përballet me disa kufizime, përfshirë sanksionet shkatërruese amerikane, që kanë goditur keq ekonominë iraniane.

Embargoja ishte vendosur nga Këshilli i Sigurimit i OBK-së më 2007. Marrëveshja për heqjen e embargos ishte pjesë e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, që u nënshkrua nga Rusia, Kina, Gjermania, Britania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara.

SHBA-ja është tërhequr nga marrëveshja bërthamore dhe ka rivendosur sanksione ekonomike ndaj Iranit.

Uashingtoni zyrtar më herët gjatë këtij viti ka tentuar që ta zgjerojë embargon për armët konvencionale, por dështoi pas kundërshtimeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump më pas u fokusua që të rivendosen të gjitha sanksionet e OKB-së ndaj Iranit.

Related posts

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Admin

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

Admin

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

Admin

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

Admin

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

Admin

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More