5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Inaugurimi i Bajdenit do të jetë “paradë virtuale”

Inaugurimi i presidentit të zgjedhur të SHBA-së, Xho Bajden do të paraqesë “paradë virtuale” sepse ende është në fuqi ndalesa për tubime masive për shkak të pandemisë me Kovid-19, bënë të ditur sot organizatorët e ceremonisë.

Pas betimit në krahun perëndimor të Kapitol Hilit, Bajdeni dhe bashkëshortja e tij, zonja e parë e ardhshme Xhil, do t’i bashkëngjitet nënpresidentes Kamala Haris dhe bashkëshortit të saj në krahun lindor, ku tradicionalisht po mbahet parada ushtarake, me ç’rast do të jetë e detyrueshme distanca fizike.

Bajdeni do të ndiqet nga shoqërimi presidencial tradicional të përbërë nga përfaqësuesit e secilës njësi nga rruga e 15 në Uashington deri te Shtëpia e Bardhë.

Komiteti Presidencial iIinaugurimit bëri të ditur se “e gjithë parada do të jetë në pajtim me masat kufizuese, që do të mundësojë që amerikanët dhe bota t’i shohin pamjet historike nga presidenti i 46-të si hynë në Shtëpinë e Bardhë pa prezencën e simpatizantëve”.

Related posts

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

Admin

Coronavirusi mund të ketë vrarë 80-180 mijë punonjës shëndetësorë, thotë OBSH

Admin

Lëshuan çantat, zhveshën uniformat, hoqën këpucët,…: Kjo ishte mënyra e protestës së stjuardesave të ish-Alitalia në rrugët e Romës

Admin

Fermeri belg bleu banane në treg, por në to gjeti kokainë

Admin

Rusia identifikon variant të ri të koronavirusit

Admin

Kremlini nuk e “respekton” çmimin për Navalnyn

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com