34.8 C
Skopje, NM
22/06/2021
DailyNews.mk
Спорт

Хулк се враќа во Европа

Поранешниот бразилски репрезентативец Хулк објави дека по четири и пол години ќе го напушти Шангај СИПГ. Бразилецот ќе се врати во Европа, каде во минатото играше добро за Порто и Зенит.

Хулк има договор со Шангај СИПГ до декември оваа година и нема намера да потпишува нов. Кинезите пред четири и пол години за Хулк на Зенит им платија 55.000.000 евра.

„Веќе им кажав на клупските челници дека нема да го продолжам договорот. Имам интересни понуди од Европа, некои од нив се од славни клубови кои играат во Лигата на шампионите. Добив одлични понуди од Бразил и Кина, но јас сакма да играм во Лигата на шампионите“, изјавил Хулк.

Интересно, Хулк во последните три клуба (Порто, Зенит, Шангај) минал по четири и пол години и имал слична статистика. За Порто постигнал 77 голови и забележал 61 асистенција, за Зените постигнал 76 гола и забележал 60 асистенции, а во Шангај СИПГ учинокот му е 74 гола и 54 асистенции.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More