21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Hoxhaj: Hapja e zyrës së Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë në Serbi, shqetësuese

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh edhe deputet i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, e ka parë si shenjë shqetësuese lajmin se Rusia do ta hapë zyrën e Ministrisë së Mbrojtjes në Serbi.

Hoxhaj ka reaguar në llogarinë e tij në “Twitter”, duke thënë se “kjo gjë paraqet sfidë për fqinjtë dhe orientimin atlantik e më gjerë”.

“Njoftimi nga qeveria ruse për të hapur një zyrë të Ministrisë së tyre të Mbrojtjes në Serbi është një shenjë shqetësuese e pranisë ushtarake gjithnjë e më të afërt të Rusisë në Serbi, duke paraqitur kështu një sfidë për fqinjin dhe orientimin euro-atlantik të rajonit më të gjerë”, ka shkruar nënkryetari i PDK-së.

Related posts

Vuçiq paralajmëron takim në kuadër të mini-Shengenit

NEFAIL EMINI

Daçiq: Serbia asnjëherë nuk do t’i bashkohet Perëndimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

NEFAIL EMINI

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Bakir Izetbegoviq: Serbia nuk ka të drejtë të sundojë mbi Kosovën

NEFAIL EMINI

Albin Kurti nga Parisi: Nuk mora premtim për liberalizim të vizave

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More