19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Hoti: S’ka dokument të nënshkruar për “mini Shengenin” – do të ulemi që ta bëjmë bashkë

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se nisma për “mini Shengenin” nuk është “mini Shengen” i Novi Sadit siç e quajti deputeti i Vetëvendosjes, Liburn Aliu.

“Kosova do të jetë palë e barabartë. Nuk ka asnjë dokument ku definohet kjo nismë. A ka parë dikush ndonjë marrëveshje të shkruar që ne po i bashkohemi?”, është shprehur Hoti, njofton Klan Kosova.

“Është nismë që është shtruar dhe tash do të ulemi të gjitha gjashtë vendet për ta dizajnuar si vende të barabarta. Nuk ekziston asnjë dokument i tillë. Kam thënë disa herë është se është nismë që jemi dakorduar pas kërkesës së partnerëve tanë ndërkombëtar në Shtëpinë e Bardhë. Bashkë do të ulemi dhe do ta dizajnojmë”.

Related posts

Kosova i ndalon hyrjen ministrit të Rinisë dhe Sporteve të Serbisë

NEFAIL EMINI

Abazoviç i përgjigjet Beogradit: Mali i Zi është shtet i pavarur dhe vendos vet për fatin e tij

NEFAIL EMINI

Ivca Daçiç sulmon Aleksa Beçiçin, shkak është njohja e pavarësisë së Kosovës

NEFAIL EMINI

Kurti këtë javë udhëton në Francë, takohet me presidentin francez Emmanuel Macron

NEFAIL EMINI

Josep Borell i njofton ministrat e Jashtëm Evropianë rreth dialogut Kosovë-Serbi

NEFAIL EMINI

Miroslav Lajçak flet nga Vjena për dialogun: S’ka arsye për pesimizëm

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More