20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Hoti për pandeminë: Kjo është situatë lufte

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me Covid kanë vizituar sot Klinikën Infektive.

Pas kësaj, Hoti deklaroi se do të bëjnë gjithçka që t’i qëndrojnë afër shërbimit spitalor në mënyrë që t’u ofrohen kushtet e duhura pacientëve të cilët janë të shtrirë në klinika.

Hoti ndër të tjera është shprehur se lajm i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit nuk pati numër të madh të rasteve fatale si pasojë e COVID-19.

Ai theksoi se kjo situatë e koronavirusit është një luftë mjaftë e vështirë për t’u kaluar.

“E vizituam klinikën për t’u informuar për aktivitetet që po merren lidhur me këtë situatë, që është situatë e luftës duke u përballur çdo dit me rrezik të madh, me viktimat. Shfrytëzoj rastin të them se po mundohemi që në bazë të nevojës të rrisim edhe efikasitetin në punë, për të përmirësuar shërbimin në QKUK dhe në spitalet regjionale ndaj pacientëve dhe nevojën për furnizim më të mirë me barna.Falënderoj të gjithë mjekët, infermierët, stafin teknik që janë në përballje me këtë pandemi tash e 8 muaj, i përgëzoj për punën e jashtëzakonshme e profesionale, dedikimin që kanë pas. Tash në përballje faktikisht me valën e dytë duhet të ngrisim nivelin e angazhimit në mënyrë që të angazhojmë sa më mirë këtë pandemi. Më vie mirë që numri i rasteve fatale dje s’ka qenë shumë i lartë krahasuar me regjion e vende të tjerë. Më vie mire që situata po menaxhohet mirë. Po bëjmë përpjekjet maksimale bashkë me stafin mjekësor që të përmirësojmë situatën dhe të bëhet furnizim i nevojshëm me oksigjen, por edhe të ofrojmë shtretër shtesë për të gjithë klinikat që kanë nevojë. Poashtu vazhdimisht po bëjmë përpjekje që të organizojmë stafin me mjek shtesë. Sa i përket qeverisë dhe ministrisë do të bëjmë gjithçka që t’u qëndrojmë afër dhe t’u plotësojmë të gjitha kushtet për kërkesat që kanë”, tha Hoti.

Related posts

BE-ja dhe Kosova nënshkruajnë sot kontratën 26.5 milionë euro për luftimin e COVID-19

admin

Trendafilova riemërohet kryetare e Dhomave të Specializuara të Kosovës

admin

Evropa, thirrje për “veprime të koordinuara” kundër terrorizmit

admin