30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Регион

Хоти: Ако нема признавање, ќе останеме соседни земји кои не се познаваат една со друга

Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави денеска, по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, дека има напредок во дијалогот, но дека доколку Белград и Приштина не постигнат меѓусебно признавање, ќе останат две соседни независни држави кои не се познаваат една со друга.

Тој исто така на прес-конференцијата рече дека постигнатиот договор за нормализирање на економските односи е голем чекор кон конечен договор, но дека целосна нормализација може да се постигне само преку заемно признавање, пренесува порталот „Репортери“.

„Ние сме посветени на дијалог, еден месец, два месеца или една година. Ако не постигнеме конечен договор, нема што друго да сториме. Ќе продолжиме како две независни соседни држави кои не се познаваат едни со други“, рече Хоти.

Вархеји оцени дека гледа напредок и посветеност на дијалогот и додаде дека знае дека преговорите што мора да се водат не се лесни.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More