9.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Historiani serb: Vuçiq kurrë s’do ta njohë Kosovën

Historiani serb, Milan Protiq ka deklaruar se mendon se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq kurrë nuk do ta njohë Kosovën.

Preotiq tha se patriarku i ri nuk ka pozicion të ndryshëm për çështjen e Kosovës nga pozicioni i Kishës Ortodokse Serbe deri më tani.

“Unë nuk kam përshtypje se pozicioni i tij është ndryshe nga pozicioni i Kishës Ortodokse Serbe. Nuk mendoj se kjo qeveri do të bëjë ndonjë lëvizje të vendosur mbi atë çështje”, tha ai.

HIstoriani serb tha poashtu se ata që mendojnë se Qeveria e Serbisë do të nënshkruajë një marrëveshje mbi rajonin për njohjen e ndërsjellë me Kosovën, janë të gabuar.

“Mendoj se është një supozim i gabuar, nuk mendoj se do të ndodhë. Dhe se kjo qeveri nuk ka ndërmend ta bëjë atë”, shtoi ai.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com