34.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Хаос по изборите во Киргистан: Демонстранти провалија во зградата на парламентот

Демонстранти во Киргистан упаднаа во зградата на владата и парламентот и ги ослободија поранешниот претседател и премиер од затвор.

Во главниот град на Киргистан, Бишкек, избувнаа немири по резултатите од спроведените избори. Полицијата употреби и гумени куршуми, солзавец и водени топови против демонстрантите, но граѓаните на Бишкек беа решителни и упаднаа во зградите, пренесуваат светските агенции.

ТАСС пренесува извештај од Министерството за здравство, според кој во судирите со полицијата, кои претходеле на упадот во парламентот, биле повредени 590 лица, од кои 150 се хоспитализирани.

Парламентарните избори се одржаа во неделата, а штом излегоа прелиминарните резултати, приврзаниците на опозициските сили, кои не успеаја да победат, излегоа на улиците во Бишкек и настана хаос.

Демонстрантите најпрво со камион ја разбиле портата пред Белата куќа, каде што се наоѓаат највисоките државни институции на Киргистан, а потоа упаднале во зградата.

Според извештаите од терен, само неколку минути пред упадот во зградата на парламентот, бил забележан конвој автомобили како го напушта објектот, така што кога упаднале демонстрантите, тие не нашле службени лица.

Демонстрантите потоа ги ослободиле и поранешниот претседател Алмазбек Атамбајев и премиерот Сапар Исаков од затвор.

Светските агенции исто така објавија дека избувнал пожар во Белата куќа, кој брзо бил изгаснат.

Атамбајев беше осуден на долгогодишна затворска казна поради корупција, по конфликтот со неговиот наследник Соронбај Женбеков.

Атамбајев, кој беше претседател од 2011 до 2017 година, беше уапсен во август минатата година.

На изборите во неделата, партијата Биримдик (Единство), предводена од приврзаници на претседателот Женбеков, го презела водството со 24,45 проценти од гласовите, според неофицијалните резултати објавени од изборната комисија.

Веднаш зад неа е партијата Мекеним Киргистан (Татковина) со 23,95 проценти од гласовите, во чиј список се поранешни пратеници од опозицијата.

Во земјата со 6,5 милиони жители често доаѓа до политичка нестабилност. Во последните 15 години двајца претседатели се симнати од власт со немири, а третиот е во затвор по разидувањата со неговиот наследник.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More