5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Grusht-shteti në Mianmar – punëtorët hyjnë në grevë mbarëkombëtare

Punëtorët anembanë Mianmarit kanë hyrë në një grevë mbarëkombëtare, në bashkëveprim me protestat të cilat po vazhdojnë për një ditë të tretë duke bërë thirrje për lirimin e udhëheqëses së zgjedhur, Aung San Suu Kyi dhe për rivendosjen e demokracisë.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, mijëra persona janë mbledhur në Yangon dhe në Mandaly.

Kjo vjen një ditë pasi Myanmar u përball me protestën e saj më të madhe në më shumë se një dekadë, si pasojë e grusht-shtetit nga ushtria vendase; pushteti i është dorëzuar komandantit të përgjithshëm Min Aung Hlaing.

Suu Kyi dhe drejtuesit e lartë të partisë së saj Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD), përfshirë presidenti i vendit Win Myint, janë vendosur në arrest shtëpiak.

Related posts

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

Admin

Coronavirusi mund të ketë vrarë 80-180 mijë punonjës shëndetësorë, thotë OBSH

Admin

Lëshuan çantat, zhveshën uniformat, hoqën këpucët,…: Kjo ishte mënyra e protestës së stjuardesave të ish-Alitalia në rrugët e Romës

Admin

Fermeri belg bleu banane në treg, por në to gjeti kokainë

Admin

Rusia identifikon variant të ri të koronavirusit

Admin

Kremlini nuk e “respekton” çmimin për Navalnyn

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com