DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Грлиќ Радман: Очекуваме укинување на визите од САД за хрватските државјани

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман денеска изјави дека очекува „позитивна одлука“ од Соединетите Американски Држави во следните месеци за укинување на визите за хрватските државјани.

– За ова одлучуваат различни тела во САД со поддршка на американската амбасада. Мислам дека можеме да очекуваме позитивна одлука во наредните месеци, рече Грлиќ Радман во емисија на ХРТ, два дена пред посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Хрватска.

За укинување на визите Хрватска мора да има помалку од 3 проценти одбиени визи, а во Европската унија визи за САД им требаат само на граѓаните на Кипар, Бугарија и Романија.

Американскиот амбасадор во Хрватска, Роберт Кохорст рече дека сè уште нема официјален извештај за исполнувањето на тој услов, но дека е „голем оптимист“.

На состанокот во Дубровник со министерот за надворешни работи на САД, хрватскиот политички врв ќе разговара и за укинување на двојното одданочување меѓу двете земји.

– Денеска ќе донесеме одлука во Владата, ќе му ја покажеме на државниот секретар Помпео. Потребна е и евалуација од нивна страна, а тоа ќе придонесе за правна сигурност на даночните обврзници, особено на оние кои имаат двојно државјанство, рече Грлиќ Радман.

Ќе бидат воспоставени и механизми за соработка меѓу даночните служби на САД и Хрватска“, најави тој.

Хрватското раководство со Помпео ќе разговара и за набавка на борбени авиони Ф-1.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More