5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Greqi, pritet sot ideja e ekspertëve për rihapjen e shkollave

Të premten pritet nga komiteti i ekspertëve të Ministrisë greke të Shëndetësisë se kur dhe në çfarë kushtesh, shkollat e mesme mund të rihapen, gjë që Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka theksuar se ka përparësi.

“Hapja e arsimit të mesëm është jetike pas një mungese kaq të gjatë të studentëve,” i tha Kathimerinit, anëtari i komitetit, Athanasios Tsakris.

Fëmijët duhet të kenë qasje të barabartë në arsim dhe mundësi të barabarta, tha ai, duke vënë në dukje se disa studentë mund të qëndrojnë në hap me programin mësimor duke marrë mësime private, por të tjerët thjesht nuk munden.

“Mos të harrojmë se mësimi në distancë nuk është një emërues i përbashkët për të gjithë. Ka studentë pa akses në internet dhe të tjerë që për arsye financiare nuk kanë pajisjet e duhura ose duhet ta ndajnë atë me anëtarët e tjerë të familjes së tyre, ”shtoi Tsakris.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com