24.8 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Balkans News Editor's Picks

Greek Foreign Minister Visits Albania on Maritime Border Agreement

Greek Foreign Minister, Nikos Dendias will visit Tirana on Tuesday to meet with the Albanian deputy Foreign Minister Gent Cakaj.

The main topic of this meeting is expected to be the maritime border agreement and the exclusive economic zone between Greece and Albania.

There are no details yet whether the Greek minister will meet with other state officials.

In recent months, Dendias has repeatedly reiterated that Greece will exercise its right to expand its territorial waters in the Ionian Sea.

Related posts

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme do të bojkoton mësimin

Zekirija Haxhiu

Arratia e Gruevskit, Sekulloviq: Nuk kam informacione precize

Zekirija Haxhiu

Kovid-19 dhe mungesa e opozitës pamundësojnë punën e Parlamentit

Zekirija Haxhiu

Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë holandezë

Zekirija Haxhiu

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Zekirija Haxhiu

Kuvendi vazhdon me punë, Dimitrov përballet me interpelancë

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More