18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Teknologji

Google thuhet se ua dha disa të dhëna të përdoruesve, autoriteteve të Hong Kongut në vitin 2020

Google i dha disa të dhëna përdoruesve qeverisë së Hong Kongut vitin e kaluar, pavarësisht se premtoi se nuk do të përpunonte kërkesa të tilla të dhënash nga autoritetet, sipas Hong Kong Free Press, shkruan The Verge.

Kompania i tha mediave se “prodhoi disa të dhëna” në përgjigje të tre nga 43 kërkesave që mori nga qeveria e Hong Kongut, përcjell Telegrafi.

Dy nga kërkesat kishin të bënin me hetimet mbi trafikimin e qenieve njerëzore dhe përfshinin urdhër kërkimi, dhe e treta ishte një zbulim urgjent si pjesë e një kërcënimi të besueshëm për jetën e dikujt, raportoi HKFP.

Sidoqoftë, kompania i tha HKFP se asnjë nga tre përgjigjet nuk përfshiu të dhënat e përmbajtjes së përdoruesve.

Gushtin e kaluar, Google tha se do të ndalonte përgjigjen ndaj kërkesave të të dhënave nga qeveria e Hong Kongut, nëse kërkesat nuk ishin bërë në bashkëpunim me Departamentin Amerikan të Drejtësisë.

Lëvizja ishte në përgjigje të një ligji të ri të Hong Kongut për sigurinë kombëtare të vendosur nga Kina, i cili përfshinte një dënim të mundshëm me burgim të përjetshëm për njerëzit e shpallur fajtorë për “përmbysje të pushtetit”.

Kina ka përdorur akuza për “përmbysje të pushtetit” për të ndaluar protestuesit politikë dhe disidentët në kontinentin kinez.

Facebook dhe Twitter gjithashtu ndaluan përpunimin e kërkesave për të dhëna nga qeveria e Hong Kongut në përgjigje të ligjit të sigurisë.

The Verge shkruan se Google nuk i është përgjigjur menjëherë një kërkese për koment të shtunën.

Related posts

Modeli i ri i robotit që bartë gjësendet e juaja dhe ju ndjek nga pas si kafshë shtëpiake

Admin

Google feston ditëlindjen e 23-të

Admin

Magneti gjigant që do të ndihmojë në prodhimin e energjisë së pastër

Admin

Facebook thotë se Instagram nuk është ‘toksik për adoleshentët’, pavarësisht raportit të WSJ

Admin

Microsoft prodhoi një mouse wireless nga plastika e ricikluar

Admin

Kur do të lansohen syzet Apple AR dhe sa do të kushtojnë?

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com