24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Gjukanoviq: Procesi i Berlinit ka një rol të pazëvendësueshëm

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, vlerësoi se Procesi i Berlinit ka një rol të pazëvendësueshëm në forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe lidhjen e vendeve të rajonit me Bashkimin Evropian në rrugën e integrimit.

Kreu i shtetit malazez tha se bashkëpunimi rajonal sjell padyshim rezultate pozitive dhe përshpejton zhvillimin, siç tha ai, të ekonomive dhe shoqërive tona në tërësi.

Një Ballkan Perëndimor i qëndrueshëm, i zhvilluar ekonomikisht dhe në mënyrë demokratike është një domosdoshmëri gjeopolitike, tha Gjukanoviç në një fjalim në një samit online të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së, të organizuar nga Sofja, raporton Tanjug.

Ai vuri në dukje se nuk ka garanci më të mirë për ruajtjen afatgjatë të paqes sesa zhvillimi i përshpejtuar shoqëror i të gjitha vendeve në rajon.

“Procesi i Berlinit është konfirmuar si korniza më e mirë për dinamizimin e bashkëpunimit me qëllim që të përparojë dhe të përmbushë kriteret për integrimin e plotë në BE”, shtoi ai.

Related posts

Xhamia e parë e Athinës hap dyert për besimtarët

admin

Roth: Bullgaria nuk mund të mbaj peng zgjerimin e BE-së

admin

Jotova: Nuk ka kompromis me historinë, të respektohet marrëveshja

admin