30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Gjorgiev dhe Dimitrov pasdite do të informojnë për bisedimet e komisionit maqedono-bullgar

Pas një pauze prej një viti, si shkak i pandemisë COVID-19 dhe për shkak të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, sot do të duhet të mbahet mbledhja e përbashkët e komisionit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë për të përmbushur marrëveshjen e vitit 2018 për fqinjësi të mirë.

Temat e komisionit sot do të jenë problemet faktike historike mes dy vendeve. Gjithashtu, do të flitet edhe për librat e klasës së shtatë në Maqedoni dhe heqja e pjesëve problematike për shtetin bullgar.

Për këtë takim, nga ekipi negociator i dy shteteve për të treguar detaje sot pas takimit, Dragji Gjorgiev dhe Angel Dimitrov do të dalin në konferencë shtypi për tu përgjigjur në pyetje gazetarësh.

Related posts

Një autobus i Kosovës është përmbysur afër Sllavonski Brod, dhjetë perona kanë humbur jetën

Admin

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Admin

Promovimi i aktiviteteve verore në natyrë në Qendrën e skijimit “Kodra e Diellit”

Admin

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Admin

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Admin

Në Vranjë janë vaksinuar 12 mijë shtetas të Maqedonisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More