-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Gjermania e dënon me 10 vjet burgim rekrutuesin e ISIS-it

Një gjykatë gjermane të mërkurën dënoi me mbi dhjetë vjet burgim një predikues irakian, pasi e shpalli fajtor për pjesëmarrje në planifikimin e një sulmi në Gjermani dhe mbledhjen e fondeve dhe luftëtarëve për grupin e ashtuquajtur Shtet Islamik.

Prokurorët e kanë akuzuar irakianin 40 vjeç, të identifikuar në dokumentet e gjykatës si Ahmad Abdulaziz Abdullah A., për rekrutimin e së paku shtatë personave që përfunduan duke udhëtuar drejt Lindjes së Mesme, ku luftuan përkrah ISIS-it.

Besohet se dy nga personat e rekrutuar prej këtij personi kanë vrarë mbi 150 ushtarë irakianë përmes sulmeve vetëvrasëse, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Gjykata e Lartë Rajonale në qytetin verior, Celle, e dënoi irakianin me dhjetë vjet e gjysmë burgim. Tre anëtarëve të tjerë të rrjetit që ai e kishte ndërtuar u dënuan me nga katër deri në tetë vjet burgim.

I dyshuari kryesor, i njohur me nofkën Abu Walaa, që në gjuhën arabe e ka kuptimin Baba i Besnikërisë, dhe tre të tjerët u arrestuan në nëntor të vitit 2016 gjatë bastisjeve në rajonet e Saksonisë së Ulët dhe Nord-Rhine Westphalen.

Prokurorët thanë se burrat kishin mbajtur mësime fetare, gjatë të cilave të rekrutuarit e mundshëm janë ekspozuar ndaj materialeve radikale.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com