19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Германскиот министер за здравство: Вакцината против Ковид-19 нема да биде задолжителна

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, се обиде да ги минимизира стравувањата за задолжителни вакцинации против коронавирусот велејќи дека тешко оти ќе бидат потребни задолжителни вакцини за да се спречи ширењето на вирусот, пренесува РТ.

Шпан истакна дека германските власти се фокусирани кон целокупниот имунитет на 50 до 65 отсто од населението, што би било доволно за ефикасно да се потисне вирусот. Целта, најверојатно, ќе биде остварлива преку доброволни вакцинации, тврди тој.

Тој направи споредби со сипаниците, кои се многу позаразни од коронавирусот, и побара да се вакцинира 95 отсто од популацијата за да се запре ширењето.

Министерот додаде дека нема причина луѓето да не може да се придржуваат до едноставни хигиенски практики, како миење на рацете, додавајќи дека носењето маски во постудените зимски месеци, во кои се очекува да се зголемат инфекциите, е разумно.

Шпан рече дека масовната вакцинација против Ковид-19 веројатно ќе почне во Германија во првиот квартал на 2021 година. Тој објави дека речиси 1,1 милион луѓе биле тестирани секоја недела во Германија, од кои 1,6 отсто биле позитивни.

Речиси 5.132 случаја на коронавирус беа пријавени од германските здравствени власти во вторникот, што е најголема бројка од април. Сепак, капацитетот за тестирање во меѓувреме значително се зголеми, што може да ја објасни и ваквата бројка.

Имајќи го предвид ова, Шпан навести можно воведување построги ограничувања на забавите, прославите и на настаните, како и проширување на барањата за маски. Германските власти размислуваат да воведат унифицирани упатства за коронавирусот во сите германски покраини кои во моментот имаат разни ограничувања, и тоа во зависност од стапката на зараза и густината на населението.

Шпан ја истакна потребата од почитување на упатствата за коронавирусот за кои рече дека се прифатени со минимален отпор. Тој тврди дека екстремниот надзор е непотребен и дека случајните проверки најверојатно ќе го постигнат предвидениот резултат за ограничување на ширењето на заразата.

Коментарите на министерот доаѓаат во време на зголемена загриженост за безбедноста на вакцините по прекинувањето голем број тестирања од висок профил поради разболување на учесниците или несакани ефекти од вакцината.

Коментарите на Шпан, најверојатно, ќе ги намалат стравувањата од задолжителни програми за вакцинација во една од најмоќните земји во ЕУ.

Можноста за задолжителни вакцини против Ковид-19 ги разгоре мислењата во целиот свет. Речиси 39 отсто од анкетираните Канаѓани сметаат дека вакцината против коронавирус треба да биде задолжителна, а министрите во владата на Велика Британија се поделени.

Велшкиот министер за здравство и социјални услуги, Вон Гетинг, рече дека нема да ги исклучи задолжителните вакцини за велшките граѓани. Неговите коментари беа нападнати од Сузи Дејвис, која рече дека тоа е орвелска изјава, а лидерот на партијата Брегзит, Марк Реклес, рекол дека дури и самиот предлог е неприфатлив.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More