23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Германија прогласи 11 региони за ризични во однос на Ковид-19

Германија ги прогласи Белгија и Исланд, како и неколку региони во уште девет европски земји, за области со висок ризик од изложеност на коронавирусот.

Со ова постојните предупредувања за делови од Белгија сега се проширени на целата земја.

На списокот на ризични зони објавен доцна синоќа, Институтот за инфективни болести Роберт Кох исто така ја стави цела Франција, освен регионот Гран Ест, како и Велс и Северна Ирска.

Ризични зони се прогласени и во Естонија, Ирска, Литванија, Романија, Словенија, Унгарија и Хрватска, врз основа на проценка на заразени повеќе од 50 лица на 100.000 жители.

Најновото предупредување ќе ги разбие надежите дека брзото оживување на туризмот ќе ги поттикне европските економии кои се тешко погодени од пандемијата, коментираат светските агенции.

Во исто време, официјални лица ширум Европа предупредуваат дека претстои втор бран на епидемијата на коронавирусот.

Германија ги предупреди своите граѓани во март да не патуваат во странство, но во јуни предупредувањата беа укинати за ЕУ и за земјите блиски до неа.

Related posts

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

Princess Beatrice opens up about living with dyslexia: Know all about the learning disorder

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com