22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Showbiz

Genc Salihu i reagon Mentor Hazirit pas akuzave ndaj Festivalit të RTSh-së për diskriminim të artistëve nga Kosova

Të martën është bërë e ditur lista me 20 pjesëmarrësit e përzgjedhur për edicionin e 60-të të Festivalit të Këngës në Radio Televisionin Shqiptar.

Jashtë listës është lënë këngëtari i njohur i muzikës ‘rock’, Mentor Haziri, pasi kënga e tij është cilësuar si e papërshtatshme nga juria e shqyrtimit të aplikimeve.

Kundrejt kësaj ngjarjeje ka reaguar vet artisti me prejardhje nga Ferizaj, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ku akuzonte festivalin për korrupsion dhe diskriminim ndaj artistëve nga Kosova.

“Sot fatkeqësisht e vërtetova këtë të keqe dhe po ashtu vërtetova se ai festival s’i do shqiptarët nga Kosova aty sepse bëjnë konkurencën. Asnjë nga Kosova nuk është konkurrent aty këtë vit, po bash këtu dua të ndërlidhem. Një gjë dua të potencoj që kosovarja Rona Nishliu ua zbardhi fytyrën në Eurovision dhe sot performanca dhe kënga e saj kosovare dëgjohet ende nëpër botë dhe është këngë historike e Eurovisionit. Marre ju qoftë juve – Komisioni i turpit: Ardit Gjebrea, Elton Deda, Klodian Çafoku, Marjan Deda, Zefina Hasani, Arta Marku, Redi Treni – që u frikësuat aq shumë nga një shqiptar i Kosovës sa që nuk ia dhatë mundësinë as të garoj me të tjerët sepse jeni mësuar me festivale orgjish ‘playback’-u gjë që fatkeqësisht unë s’e bëj dot, por këndoj live”, ka shkruar Haziri ndër të tjerash.

https://www.facebook.com/mentor.haziri2/posts/10226427788862620

Related posts

Albin Kurti për Dua Lipën: Diplomatja më e mirë që Kosova mund të kishte kërkuar dhe shpresuar ndonjëherë

admin

Noizy me koncert elektrizues në Londër, nuk mungoi edhe një ‘diss’ për Babastars

admin

Jetë luksi: Loredana Zefi për vetëm një byzylyk shpenzon mbi 60 mijë euro

admin