1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Gana – vendi i parë që siguron vaksinën përmes programit COVAX

Gana është bërë vendi i parë që merr vaksinat COVID-19 përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të mërkurën, u tha një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga UNICEF Gana dhe OBSH Gana.

Dërgesa, e përbërë nga 600,000 doza të vaksinave ‘AstraZeneca’, mbërriti në orën 7:00 të mëngjesit GMT të mërkurën me një fluturim të Emirateve në Aeroportin Ndërkombëtar Kotoka, në kryeqytetin e Ganës, Akra, raporton CNN.

Vaksinat u prodhuan nga Instituti Serum i Indisë, në qytetin Indian të Pune, dhe janë pjesë e valës së parë të vaksinave COVID-19 drejtuar vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme, thuhet në deklaratën e përbashkët.

“Sot shënohet momenti historik për të cilin ne kemi planifikuar dhe punuar aq shumë,” tha Drejtori Ekzekutiv i UNICEF Henrietta Fore. “Me dërgesën e parë të dozave, ne mund të bëjmë mirë premtimin e Facilitetit COVAX për të siguruar që njerëzit nga vendet më pak të pasura të mos lihen pas në garën për vaksinat që shpëtojnë jetën”, transmeton Insajderi.

Përndryshe, Ministri në detyrë i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj, ka pohuar më parë se vendi ynë ka aplikuar në programin COVAX, për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19

Related posts

Kina publikon dokumentin e pozicionit mbi bashkëpunimin me OKB-në

Admin

Gastronomët protestojnë në mbrëmje para Qeverisë

Admin

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Admin

Franca lëshon dy satelitë të tjerë në hapësirë, një prej tyre ushtarak

Admin

Braziliania 12-vjeçe vret babanë polic për t’u bërë e famshme

Admin

Numër rekord i ndalimeve në kufirin SHBA-Meksikë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com