33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Француската Влада е подготвена да издаде максимално предупредување за Ковид-19 во Париз

Француската Влада е подготвена да издаде максимално предупредување за Ковид–19 во Париз в понеделник, изјави министерот за здравство, Оливие Веран.

Тој потег најверојатно ќе доведе до затворање на кафулиња и ресторани и до заострување на другите рестрикции на јавниот живот.

Веран вчера на прес-конференција рече дека пошироката област на Париз сега ги исполнува сите три критериуми на Владата за издавање највисок степен на предупредување за вирусот. Во последните 24 часа, стапката на инфекција во главниот град на Франција надмина 250 случаи на 100.000 жители.

Францускиот министер за здравство рече дека владата и Парискиот градски совет уште еднаш ќе ги разгледаат сите индикатори в недела и дека ќе преземат соодветни мерки, доколку нема подобрување.

Минатиот понеделник, Владата нареди затворање на кафулиња и ресторани во Марсеј за две недели

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More