28.8 C
Skopje, NM
16/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Франција месецов воведува антигени тестови на аеродромите

На француските аеродроми до крајот на месецов ќе бидат воведени антигени тестови, соопшти францускиот министер за транспорт Жан-Батист Џебари.

– Ќе ги воведеме на аеродромите, особено за заминувања во земји како што се САД или Италија и за пристигнувања од „жешки точки” (земји со ризик од коронавирус). На овој начин, веќе нема да имаме луѓе кои пристигнуваат од „жешки точки” на француска територија без да бидат тестирани, изјави Џебари за Си-Њуз.

– Ќе ги воведеме до крајот на октомври. Целта е да ги усогласиме со помош на антигени тестови, особено во Европа, сите санитарни протоколи, кои во моментов имаат одредени разлики, додаде тој.

Големите компании во секторите како што е туризмот завчера побараа од француската Влада да воведе брзи тестови за коронавирус на аеродромите за да може полесно да се патува.

За антигените тестови нема потреба од лабораториска анализа и резултатот се добива по 10 до 30 минути.

Related posts

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

Princess Beatrice opens up about living with dyslexia: Know all about the learning disorder

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com