34.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Auto

Francezi projektoi një tren luksoz “qelqi”, do të kushtojë 350 milionë dollarë

Projektuesi francez Thierry Gaugain po nënshkruan projektin e një treni luksoz spektakolar “qelqi” që do të bëhet realitet.

Gaugain është i njohur për punën e tij në super jahte, duke përfshirë jahtin Venus të gjatë 80 metra, i cili i përkiste vizionarit legjendar Steve Jobs. Këtë herë, fokusi i tij ishte në konceptin e një treni luksoz me mure transparente, dhe projektin e tij e quajti G Train.

I përshkruar si një “pallat me rrota”, treni do të jetë 400 metra i gjatë.

Secili prej vagonëve do të jetë si një dhomë e veçantë në një pallat të madh dhe do të përmbajë gjithçka, nga dhoma e pritjes në qendër, hapësira për të jetuar, argëtim, shoqërim e deri në sallon.

Pjesa e jashtme e trenit do të jetë prej xhami. Sipërfaqja e xhamit në brendësi do të jetë në gjendje të shërbejë si një ekran. Për të projektuar peizazhin ose ambientin e dëshiruar.

Shpejtësia e lartë nuk është fokusi, por një udhëtim argëtues dhe i rehatshëm.

Gaugain thotë se treni është për klientin individual, jo për kompaninë. I gjithë projekti kushton 350 milionë dollarë dhe prodhimi do të zgjasë dy vjet e gjysmë.

Ai do të bëhet për hekurudhat në Evropë dhe SHBA dhe do të jetë në gjendje të lëvizë me shpejtësi deri në 160 km/orë.

Ekspertë të ndryshëm do të përfshihen në procesin e prodhimit, duke përfshirë prodhuesin zviceran të trenave Stadler, prodhuesin e qelqit Saint-Gobain dhe firmën inxhinierike britanike Ecklersley O’Callaghan.

Related posts

Ford Mustang Shelby GT500 i tregoi Model S të Tesla -s se nuk është i pathyeshëm

Admin

“Ajër i kondicionuar” në veturë: Cila është temperatura ideale për vozitje?

Admin

Harroni kamerat fikse, kërcënimi i vërtetë për shkelësit e trafikut vjen nga qielli

Admin

McLaren më i fuqishëm kabriolet – 765LT Spider prodhon 765 kuaj-fuqi dhe lëviz me shpejtësi maksimale prej 330 km/h

Admin

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

Admin

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More