19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Forum për hartim të së ardhmes energjetike (drejtpërdrejtë)

Shkup, 13 shtator – Sot në Shkup ka filluar “Forumi dyditor energjetik i Maqedonisë së Veriut 2021: Hartimi i së ardhmes energjetike”.

Fjalim hyrës në Forum do të ketë kryeministri Zoran Zaev.

Krahas kryeministrit, fjalime hyrëse do të kenë edhe ambasadorja amerikane në vend, Kejt Mari Bërnz, shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shkup, Dejvid Gird dhe drejtori i Institutit ZIP, Agim Selami.

Në Forum do të marrë pjesë edhe ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi i cili do të flasë në panelin e titulluar “Kontributi i Ballkanit Perëndimor drejt Marrëveshjes së gjelbër të Bashkimit Evropian”.

Është paraparë në Forum të mbahen panel-sesione të veçanta në të cilat kreatorët e politikave., liderët e kompanive energjetike dje ekspertë nga kjo sferë nga e mbarë bota do të diskutojnë për rëndësinë e energjetikës, si dhe për sfidat e zhvillimit të qëndrueshëm.

Forumi tradicionalisht mbahet për të katërtin vit me radhë në organizim të Institutit ZIP, Qeverisë dhe Ambasadës së SHBA-së në vend. 

Posted by MИА.mk on Monday, September 13, 2021

Related posts

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Admin

Ministria e Ekonomisë do ta shënojë Ditën Botërore të Turizmit

Admin

Bankat shtyjnë shlyerjen e 60% të kredive

Admin

60% e investimeve të huaja të orientuara në patundshmëri – Ekspertët: Nuk ndihmojnë në punësim

Admin

CFO-ja e “Huawei”-t Meng Wanzhou largohet nga Kanadaja dhe arrin në Kinë

Admin

Kina dhe Gjermania, protagoniste të rimëkëmbjes globale

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com