21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Шоубиз

Филмот Cuties го одразува штетното влијание на социјалните мрежи врз младите девојки денес

Продолжуваат полемиките околу францускиот филм Cuties (Слатки девојчиња), режисерско деби на француско-сенегалскиот режисер Maïmoune Doucouréa. Сторијата на филмот е насочена кон Ејми, 11-годишна муслиманка од Сенегал која расте во сиромашен кварт во Париз.

Приказната за полнолетството доби позитивни критики кога премиерно се прикажа на филмскиот фестивал „Санденс“ во јануари, и на Doucouréa му донесе награда за најдобар режисер.

Филмот ја раскажува приказната за 11-годишно девојче заглавено меѓу строгите муслимански традиции на нејзиното семејство и обидите на нејзините пријатели да имитираат сексуализирани личности на жени портретирани во западната култура и на социјалните мрежи.

Филмот е означен како несоодветен за помлади од 18 години, но и покрај тоа „Нетфликс“ се соочи со критики за претераното сексуализирање на девојчињата.

Related posts

Марија Шарапова се сврши со британскиот милионер Александар Гилкс

Lea Musliju

Џорџ Клуни вели дека Том Круз не претерал со реакцијата за прекршување на Ковид протоколите

Lea Musliju

Џенифер Лопез со настап на Новогодишната вечер

Lea Musliju

Карди Би носи долна облека во видео за 29. роденден на сопругот Офсет

Lea Musliju

Ријана го промовира новиот производ од брендот „Фенти бјути“

Lea Musliju

Џорџ Клуни: Ова беше грозна година, но ќе излеземе посилни и подобри

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More