1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Filipçe: Masat nuk burojnë nga politika, prioritet është shëndeti publik

Shkup, 6 prill – Zhurnal.mk – Asnjëherë deri më tani që nga viti i kaluar kur kemi filluar me menaxhimin e krizës masat nuk kanë qenë politikisht të motivuara dhe gjithmonë jemi prirur nga mbrojtja e shëndetit publik, si prioritet ynë kryesor.

Kjo është përgjigja e ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili pasi vizitoi sot Qendrën sportive A1 “Boris Trajkovski” në Shkup, u pyet nga gazetarët nëse vendimet e fundit janë politike, duke pasur parasysh që regjistrimi është shtyrë.

“Është e vërtetë që virusi është i përhapur dhe se masat që kanë qenë në fuqi deri më tani janë efektive”, tha Filipçe.

Ai shpjegoi se në shumë qytete, mes të cilave edhe kurba kryesore epidemiologjike është tashmë më e ekuilibruar, ndërsa presioni mbi spitalet gjatë dy-tre ditëve të fundit, krahasuar me një javë më parë po ulet.

“Çka që duam të parandalojmë. Në një situatë si kjo kur kemi spitale të mbipopulluara, me ndërlikimin e mëtejshëm të situatës, gjë që ne presim të ndodhë gjatë festave nëse nuk ndiqen masat, siç ishte viti i kaluar, nuk do të mund të përballojmë, as nuk do të mund t’i menaxhojmë mirë. Dhe kjo është arsyeja pse tani në këtë periudhë në pritje të festave, një javë para fillimit të Kreshmës, Pashkët bien rreth 1 majit, besojmë se një kufizim i tillë shtesë është i nevojshëm për të ulur më tej presionin mbi spitalet dhe për të ulur më tej numrin e rasteve të reja”, tha ministri Filipçe.

Kur u pyet nga një gazetar se si do të funksionojnë bastoret, Filipçe shpjegoi se ato janë plotësisht të mbyllura për prani fizike, gjegjësisht do të punojnë vetëm me sportele, ashtu si vitin e kaluar.

Related posts

Menduh Thaç: Fitorja e Qytetit të Shkupit varet nga BDI-ja në Shkup, ndërsa sonte i uroj fitore BDI-së në Tetovë

Admin

A do t’i kthehen qytetarët drurit për t’u ngrohur, shitësit: Interesimi për blerjen e drurit është i dobët

Admin

Pranohet ankesa e ASH-AAA-së, në Dibër do të ketë rivotim në një vendvotim

Admin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski në takime me qytetarët e Peshtanit, Raçës, Elshanit

Admin

Forumi i gruas dhe ai rinor i BDi- Çair, organizuan marshin e blertë (FOTO)

Admin

Presidenti Pendarovski u ndau certifikata pjesëmarrësve të Shkollës së parë për politika

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com