11.8 C
Skopje, NM
24/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Filipçe-Byrnes: SHBA është partneri jonë strategjik në forcimin e sistemit shëndetësorë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot realizoi takim me ambasadoren e SHBA-ve në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Kate Marie Byrnes, të cilën e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme në përparimin e mbrojtjes shëndetësore dhe ballafaqimin me sukses me coronavirusin në vendin tonë.

“SHBA-të kanë kontribuar në mënyrë serioze për forcimin e sistemit shëndetësor. Veçanërisht falënderojmë ambasadore Kate Marie Byrnes për angazhim që nga fillimi i krizës, kur morëm ndihmë të konsiderueshme, së pari mjete mbrotjëse, materiale, ndërsa pastaj edhe pajisje mjekësore për Klinikën Infektive, Institutin për Shëndet Publik, si dhe mjete mjete të poasaçme për Klinikën për Gjinekologji dhe Akusheri”, deklaroi Filipçe.

Filipçe tha se me mbështetje të ambasadës amerikane, Instituti u bë me kabinet për biosiguri të nivelit 3, në vlerë prej 500 mijë dollarë.

Në takim u tha se që nga fillimi i krizës me coronavirusin, ambasada e SHBA-ve ka dhënë donacione mjete medicinale (maska, veshje dhe pajisje tjera”, në vlerë prej një milion dollarë, të dedikuara për mjekët, për punëtorët medicinal në Klinikën Infektive dhe Institutin për Shëndet Publik.

Related posts

Kandidati VMRO-së Darko Kostovski kundër rregullimit urbanistik në lagjet shqiptare të Butelit ?!

Admin

PDSH-ja kërkon paga dyfish më të larta për personelin mjekësor (VIDEO)

Admin

Kompania “Ecolog” e familjes Destani dhuron 10 autoambulanca Maqedonisë

Admin

Mersel Bilalli: Ndoshta pa Qeveri, Maqedonia do të funksiononte më mirë

Admin

Është konfiskuar drogë në automjet të MPB-së në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi

Admin

Nikollovski: Draft versioni i ligjit për origjinën e pronës i mbyllur dhe janë zgjidhur të gjitha çështjet

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com