33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Спорт

Фановите на Њукасл не го гледаа својот клуб и собраа пари за добротворни цели

Фановите на Њукасл јунајтед донираа 20.000 фунти за добротворни цели во текот на викендот, во знак на протест на превисоката цена на следење на натпреварите преку ТВ-преносите во Велика Британија.

Поразот на Њукасл од Манчестер јунајтед од 1:4 во саботата беше еден од неколкуте мечеви во Премиер лигата кои беа достапни во живо само со доплата од 14.95 фунти, и фановите на Њукасл во знак протест покренаа кампања „Добротворни цели не ППВ“ и донираа пари во локалната организација која дава храна на сиромашните.

„Ја цениме великодушноста на фановите на Њукасл и парите добро ќе дојдат. Ние храниме 1.000 луѓе неделно и користиме над 10 тони храна секој месец по цена од 1.700 фунти по тон, така што оваа донација ќе биде добредојдена“, вели директорот на органзиацијата, Џон Меккори.

Слични кампањи против планот на Премиер лигата направија и фановите на Лидс јунајтед и Манчестер сити.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More