23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Европскиот парламент ги прекина преговорите за повеќегодишниот буџет на ЕУ

Европскиот парламент (ЕП) ги прекина преговорите со земјите-членки за идниот повеќегодишен буџет на Европската унија (ЕУ) за периодот од следната до 2027 година, по цена да се одложи планот за опоравување од пандемијата на коронавирус вреден 750 милијарди евра.

„Европратениците ќе се вратат на преговарачката маса кога Советот што ги претставува земјите-членки ќе покаже вистинска волја за постигнување договор“, се вели во соопштението на ЕП.

Портпарол на германското претседателство со ЕУ изрази жалење за „пропуштената можност“.

Шефовите на држави и влади на ЕУ во јули се договорија за седумгодишен буџет вреден 1,07 трилиони евра. Сепак, парламентот бара многу поголема сума што на крајот ќе биде наменета за „15-те главни програми“ на ЕУ. Но, одлука за ова прашање ќе се донесе само за неколку години.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More