23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Evropa në betejë të re me koronavirusin

Vendet evropiane po vendosin një sërë kufizimesh të reja, derisa vala e dytë e shpërthimit të koronavirusit po godet kontinentin.

Në të gjithë Evropën, ka pasur rritje të madhe të rasteve me koronavirus gjatë javëve të fundit, pas rihapjes së sektorëve të mëdhenj të ekonomisë si dhe shkollave e universiteteve.

Ndërsa numri i të infektuarve e kalon shifrën 100,000 në ditë, ekziston frika se pa veprim të shpejtë për të frenuar përhapjen, në javët e ardhshme spitalet do të mbingarkohen.

Deri më tani, nivelet e vdekjeve kanë qenë shumë më të ulëta sesa në mars dhe prill, por shifrat janë duke u rritur ashtu si edhe numri i personave të shtruar në spital.

Related posts

Izraeli synon t’i zvogëlojë 85% të emetimeve të karbonit

Admin

OKB: Numri i viktimave civile në Afganistan është në rritje

Admin

Presidenti shkarkon kryeministrin e Tunizisë pas protestave

Admin

Autoritetet afgane vendosin orë policore

Admin

Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

Admin

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More