12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Evropa e mbuluar nga bora: Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima

Një javë pas stuhisë “Filomena”, ushtria vazhdon të pastrojë borën në Madrid.

Pjesa më e madhe e vendit vazhdon të mbetet e mbuluar nga bora, pas stuhisë më të fortë në dekada të tëra dhe ushtria nuk ndalet në përpjekjet e saj për të pastruar rrugët nga bora dhe akulli në kryeqytet dhe në bashkitë e tjera të rajonit të Madridit.

Kryebashkiaku i Madridit, i kërkoi një ditë më parë Qeverisë ta shpallte qytetin zonë të katastrofës natyrore, duke paralajmëruar se dëmi i shkaktuar nga stuhia e borës e fundjavës së kaluar do të kushtonte të paktën 1.4 miliardë euro.

Edhe në pjesë të tjera të Evropës situata është kritike. Autoritetet në Zvicër kanë paralajmëruar për rrezik ortekësh në rajonet malore të vendit alpin pas reshjeve të dendura të borës ditët e fundit. Transporti publik në Zyrih ka ndalur tramvajet dhe shërbimet e autobusëve duke thënë se bora ka rrëzuar pemë dhe ka bllokuar aksesin në disa trajektore.

Disa rajone në Zvicër kanë regjistruar deri në 80 cm borë në 24 orë ndërkohë që një pjesë e rajonit, në kufirin me Izolinë, është izoluar nga pjesa tjetër e vendit për shkak të bllokimit të rrugëve. Shumë rrugë janë mbyllur për shkak të ortekëve apo pemëve të rrëzuara edhe në rajonin perëndimor të Austrisë, në Tirol. Atje ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike ndërsa në Gjermani, policia raportoi se një 72- vjeçare kishte humbur jetën pasi një pemë, e rënduar nga bora, kishte rënë mbi të ndërsa ajo po shëtiste qenin e saj.

Ndërkohë, qyteti francez Strasburg ka rritur nivelin e alarmit për shkak të reshjeve të borës pasi një sasi e konsiderueshme mbuloi rrugët duke vështirësuar qarkullimin e mjeteve.

Related posts

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com