10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

ЕУ одлучи да воведе санкции против Лукашенко

Советот на министри за надворешни работи на ЕУ се согласни околу воведувањето санкции против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

Претходно беше објавено дека повеќе земји се залагаат за воведување санкции против Лукашенко.

Министерот за надворешни работи на Романија истакна дека неговата земја се залага за тоа на листата санкционирани лица да се стави и белорускиот претседател.

Истото го смета и германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас. Тој во пресрет на состанокот со колегите во Луксембург, рекол дека од последниот состанок не дошло до напредок на ситуацијата во Белорусија.

Земјите во ЕУ одлучија да воведат санкции против Белорусија поради ситуацијата во земјата која трае од претседателските избори одржани на почетокот на август.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More